kadroda değil işte tabanda da değişecektir yani Türkiye'de Mevzuatı takip eden hukuk sistemini biraz bilen biri olarak şunu söylüyorum bir darbe iddiasında bulunabiliyor sanız elinizde somut şeylerin olması lazım ne güveniyor yani kastettiğiniz şey nedir orada içimde bir grupla mı hareket ediyor polis içinde bir grupla mı hareket ediyor yoksa Gürkan'ın dediği gibi darbeyi İstanbul Büyükşehir'in Ankara Büyükşehir zabıta memurları ile mi yapacak konuşulacak ifade edilecek şeyler değil ciddi meseleler ama ben şuna inanıyorum Eğer AK Parti kendisine yöneltilen eleştirilere o mecralarda ikna edici yanıtlar bulabilirse bu tür savunmaları ihtiyaç duymadığı en iyi savunma saldırıdır taarruzdur yaklaşımıyla karşısına gelen yani maske bulamadık diyorsun sen daha bilirsin diyorsun işte ya Bırakın yardım toplayalım vatandaşa götürelim vesaire Sen devlet içinde devlet mi olmak istiyorsun hukukçu olarak tartışabilirsin sosyal olarak tartışabilirsin ekonomik olarak ekonominin kötüye gittiğini iddia edersen döviz kurundan bahsedersin suç işlemiş sayılırsın Yani Bunun izahı edemezsin yani böyle işte ekonomik teröristleri Bir de faydalandı şimdi yani ekonominin durumuna dair yorum yapan insanları dış mihraklar ile işbirliği yapmakla vesaire suçlamaya başladılar yani Hayatın her alanında bir şeyi izah edemediği noktada en iyi yöntem siyaseten onu bir şeyle suçlanmak tır ona karşı taarruza geçmektir Bence şu anda siyasetin gündemi de burada ve bu darbe meselesi de darbe günü denize onun eseridir ve çok teşekkürler abim Gül'e sorayım kanaatlerini cevabını aradığım soru noktasında kamuoyunu bu kadar gözlemleyen birisi olarak biz mi seviyoruz Boot ile ilgili olarak buradan yürüyor yoksa 1. kanaat misiniz ama yani Hem Gökhan'ın analizleri hareketli Çünkü neden meselesi başka bir arzun diyorsunuz yani toplum Evet ben az önce de ifade ettim yukarıdan aşağı doğru Kutup açtığımızı düşünenlerdenim Evet kutuplaşma dan siyaset besleniyor geçen haftaki program dedim konuştuk doğrudur sen de bir hikaye Amerika için bir zamanlar Rusya vardı sonra İran'ın şimdi işim var Yarın diyanet besleniyor doğru tamam beslenme oranı iktidardan etmeye yetiyor bazı dönemler geçen programda ifade etmeye çalıştım yani bekar söylemi AK Parti ve MHP açısından önemliydi önemliydi Hala da önemli söylemenin etkili olduğu bir taban var doğru Ama bekar söylemeni bir seçmen kitlesi doğrusu çeşit aday yanlış adaylar vesaire vesaire nedenlerle Türkiye'de de Önümüzdeki dönemde ne zaman yapılacak seçimlerde de evet doğru kutuplaşma dan etkilenen beslenen bir seçmen olacaktır Ama iktidara getiren ve iktidardan eden veya yeni bir miktara götürecek seçmelimi ise aslında ben kutuplaşma dan daha çok Çünkü yapmış olduğumuz araştırmalarda Hasan şunu görüyoruz Ben diyorum ki ısrarla bizim toplumunu kaldı seyretmeyi seviyor ama kavga edenler sevmiyor aslında Çünkü her kavga cebinden bir şey götürüyor Türkiye'de ne zaman bir kavga olsun bu vatandaşın cebine bir şekilde yansıyor O nedenledir ki şimdi burada bir tek başına AK Parti'ye suçlamak da yanlış yok yani yani Hani derler ya değişim Yazılanlara sosyal medyada yazılıyor bir bilmem hatırlatmaları yapılıyor ve saireler yapılıyor yani argümanları siyasetçilerin elinden almak lazım Mete bey geçen programda bahsetti Yani bir ülkede her zaman sürükleyen olmasını isteyen Mustafa Kemal Atatürk yani bunları olabilir ama biz 15 temmuz'dan sonra gördük ki 15 Temmuz'da sokağa çıkanları sadece bir partiye mensup sadece bir işte atıyorum Etlik gruba mensup sadece farklı bir şeye mensup insanlar olarak görmedik Yani biz Yenikapı ruhu dediğimiz Yenikapı'da tüm siyasi partilerin seçmenler mi o zamanlar gördük ben buna Neye dayanarak söylüyorum aslında biliyor musunuz siyaset yukarıdan aşağıya doğru tutup yaşıyor diye biz atıyorum normal dönemlerde çukuruna döneminde dışında Türkiye'de 15 Temmuz biliyor musunuz Yenikapı siyasi kutuplaşmanın Tabana yansımadığını gördük siyasi kutuplaşmanın nasıl görüyoruz aslında yani bu kutuplaşma araştırması yapmanız gerekmiyor toplu böyle Kutup taşıyor ki Yani az önce söylediğinizi iller ölüm rakamları Doğru