Bir de bu var elden gelen öğün olmaz o da her vakit bulunmaz başkasına muhtaç olmaktansa kendi kendime teknolojilerini resim yapmak zorundayım Bunun böyle olduğunu Bu kriz zamanında ürettikçe mesela Türkiye Ben hatırlıyorum bizim gençlik yıllarımızda 1970'li yıllarda Efendim teknoloji transferi adı altında böyle bir falan da vardı niye bırakıyorsunuz kardeşimsin dünyaya kimseye muhtaç olmadan kendi kendine ayakta durabilecek bir kuvvete sahiptir son zamanlarda işte hükümetimize cumhurbaşkanımıza İşte en son olarak da maliye bakanımız da yapılan bu saldırı arkasındaki sever misin dedi Aslında Türkiye'de buradaki odaklanmanın buradaki şimdi

Önümüzdeki dönemde Türkiye zamanınızı kendi bildiğimi biliyorsun en yüksek olabilir örnek olarak söylüyorum tarımda önemli kendi kendine yeterli bir ülke olmasının zorunlu olduğu bir kere daha ortaya çıkmış oldu tekrar Eski dönemlerde olduğu gibi burada bir kere daha çok net söylüyorum çünkü sağlam adımlarla devam edecektir Allah'ın izniyle bir falan kapısına gitmeyecek gibi İnşallah bu pandemi geçtikten sonra bütün yerkürede yeni bir finansal mimari nasıl kurulabilir yeni bir dünyanın kurulabilmesi için geçiyoruz Evet daha da güçlendiriyor doğru istikamette olduğumuzu bir kez daha anlamış oluyoruz yani Bütün bunların da hükümetin tekrar söylüyorum Özellikle de baş ağrısından kaynaklandığını bu başarıyı gölgelemek için gündem şekilde zehirleme Sayın Numan Kurtulmuş AK Parti Genel Başkan Vekili Çok teşekkür ederiz

İyi akşamlar Hocam siz ne devam edelim bunun Uluslararası bir karşılaştırmasını yapalım sizinle Hazırladığınız bir trafik var Ona getirebilir tek dünyadaki şarkılar sarması var Öncelikle buradan bazı şeyleri söyler misin Yani şu anda bizim tablonuzda çok önemli iki parça var şimdi Aslında bu parametreler bize çok bilgi veriyor ama bunları yine tek tek analiz etmekte fayda var Bunlardan birincisi şöyle Bizim bu sonuçta virüs salgınının en önemli son noktası şurası yani yoğun bakıma kim gidecek Kim olacak ve defans sayılar Yani bu salgın en önemli son noktası Bu Biz burada son iki üç aydır Pardon Son iki-üç haftadır gayet stabil bir şekilde bunu kontrol altına almış durumdayız Hatta buradaki vefat oranlarını dünyadaki örneklerde gelecek dünyanın belki de en iyi rakamlarından birine sahibiz vaka olarak karşımıza çıkıyor yaptığımız zaman üst

sıralarda oluyor burada da çok ciddi bir fark var ya dünyadan sıralamaya giriyoruz ölüm oranlarına baktığımızda zaten bizim avantajımız ön plana çıkıyor burada bizim oynadığımız tedaviden ilaç yani kullanılan aletler bunlar mı şimdi bu çok önemli bir nokta sağlık kısmında burada hazır olmanızı çok önemli etkisi vardır yani bir daha önce buna çok Hazırlık nasıl hazırdı bizim acil lerimiz mesela afiyet yönetirdi Yani bir sürü hastanın başvurduğu bir inerdi ve bunun için donanımın çoktu mesela kendi ailen için söylüyorum 2 tomografi emar var ki biz hastalardan tutar bizi hep tomografi çektikten Bunu Avrupa'da Amerika'da yapamadan sağlık internet altyapısı düşüyor Ama başka bir şey daha vardı bizim doktorlarımız sağlık çalışanlarımıza buna hazırdı nasıl hazırdı Çünkü Mesela bizim bir doktorumuz Günde 500 haftaya bakabilecek poliklinik sayılarla uğraşıyordum ama Avrupa'da falan bunu yapamazsınız yani sistem bize çok fazla bir fayda getirdi Ben şimdi burada şey geldi göstermek istiyorum aslında bu süreçte ölüm oranları ölçüm 8'den sonra giderek Özellikle bu dönemde bütün dünyada bütün dünyada ölüm var ölüm oranı ilk önce duş mu Evet bu Sanırım bu Çin'deki iyileşmeyi gösteriyor Buradan itibaren yavaş yavaş yükselen uzun süredir sonra ne oluyor düşmeye başlıyor şimdi bu güzel dürüst ya tedbirler alındı çalışmaları sonuç verdi ölümler kontrol altında olabilir Olabilir şimdi onu kesin söyleyemiyoruz ve bir düşüş trendi yakalayacak mıyız diye şu anda bu grafik Anladığım kadarıyla kapanmış vakaları grafiği Evet iyileşenler de 1 defa dedi yani sonuçlanmış olan vakalarda ama ölüm oranı Burada da bir çektim 100'de 16 larda gibi görünüyor Evet yani şimdi şöyle bu ölüm oranları şeyle kıyas edilince hastanedeki satışlarla fiyatı bunu bekle 8 Mayıs aşağı gidecek Tabii daha gidecek çok önemli bir şey maddedir onu göstermek istiyorum Burada da kritik haftalar tam bizim bu